Covid mapa
aktualizované 06.12.2021
Bezpečná krajina, z ktorej netreba negatívny test
Riziková krajina, z ktorej platí povinnosť po prílete na slovenské letisko preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu
Krajina, do ktorej sa dá cestovať a ponúkame do nej pobytové a poznávacie zájazdy
aktualizované 06.12.2021

Švajčiarsko

Cestovanie do Švajčiarska je pre Slovákov možné, pričom podmienky pre vstup do krajiny sú nasledovné: 

  • Od 20. septembra 2021 sa musia všetci cestujúci do Švajčiarska (letecky, pozemnou hromadnou a súkromnou dopravou), ktorí neboli zaočkovaní (akceptované sú vakcíny od Moderna, Pfizer/Biontech, Astra Zeneca, Janssen, Sinovac a Sinopharm) alebo neprekonali COVID-19, preukázať negatívnym antigénovým (nie starším ako 48 hodín) alebo PCR testom (nie starším ako 72 hodín).
  • Cestujúci preukazujúci sa testom sa musia následne dať opätovne testovať vo Švajčiarsku medzi 4. a 7. dňom od prekročenia hranice na vlastné náklady a informovať príslušný kantonálny úrad o jeho výsledku. V prípade nenahlásenia výsledku druhého testu môže byť udelená pokuta.

Opatrenie sa nevzťahuje na cezhraničných pracovníkov v rámci aplikácie regionálneho prístupu a z povinnosti testovania sú vyňaté deti do 16 rokov. Opatrenie sa nevzťahuje ani na tranzit cestujúcich cez Švajčiarsko bez zastavenia, či medzinárodných prepravcov.

PODMIENKY NÁVRATU: 

Švajčiarsko patrí v ponímaní Slovenska aktuálne medzi tzv. bezpečné krajiny, to znamená, že:  

Očkované osoby: 

Nepotrebujú pri vstupe do SR test, ani nemusia absolvovať povinnú karanténu, pričom za plne zaočkovanú sa považuje osoba:

  • najmenej 14 dní aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny,
  • najmenej 21 dní po aplikácii jednodávkovej vakcíny,
  • najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

  • je však potrebné sa preukázať potvrdením o očkovaní (COVID-preukaz EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku, resp. z iných krajín v slovenskom, českom, alebo anglickom jazyku)
  • osoba je povinná registrovať sa cez formulár eHranicaprvá registrácia platí nasledujúcich 6 mesiacov

Neočkované osoby:

  • osoba je povinná registrovať sa cez formulár eHranica
  • nástup do domácej karantény, ktorá končí po obdržaní negatívneho výsledku PCR testu najskôr na 5. deň karantény, bez otestovania karanténa skončí dovŕšením 10. dňa

Deti:

  • deti do 12 rokov + 2 mesiace sa nemusia registrovať, testovať, karanténa im končí, keď ostatným nezaočkovaným členom domácnosti (napr. po 5 dňoch), a ak prichádzajú na územie SR letecky, tak sa nemusia preukazovať negatívnym výsledkom PCR testu (z krajín, ktoré nie sú uvedené vo vyhláške)

 

Ak vstupujete na Slovensko leteckou dopravou (očkované aj neočkované osoby), ste povinní vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho.

Destinácie