Pobaltské klenoty

Estónsko, Litva, Lotyšsko
Raňajky
Letecky

Celkové hodnotenie

4 - veľmi dobré
4
Program:
Sprievodca:

Pobaltské klenoty - detailné informácie


Úvod

Litva, Lotyšsko, Estónsko - spoznajme kultúrno - historické a prírodné krásy týchto ešte málo poznaných krajín severovýchodnej Európy.

Úvod

7-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

6x ubytovanie v hoteli 3*/4*

Stravovanie

6x raňajky

Celková cena zahŕňa

Leteckú dopravu na trase Viedeň – Riga – Viedeň, servisné poplatky, transfer Bratislava – Viedeň – Bratislava, 6x ubytovanie v hoteli 3*/4* s raňajkami, autokar počas zájazdu, sprievodcu CK SATUR.

Celková cena nezahŕňa

Doplatok za 1/1 izbu 170 EUR, vstupy, cestovné poistenie.

Poznámka

Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.

Doprava

Letecky

Program zájazdu

1. deň

Transfer na letisko, odlet do lotyšského hlavného mesta Riga. Privíta nás stredoveké centrum, ktoré dôkladne preskúmame (UNESCO). Krásna gotická stavba – Rižský dóm, skupina historických domov, symbol mesta. Prejdeme sa po ulici Alberta. V 20-tych rokoch sa jej hovorilo ulica architektonickej hanby. Dnes sú budovy v secesnom slohu zapísané na listine UNESCO. Traja bratia a medzivojnový Pamätník slobody. Fakultatívne návšteva múzea okupácie Lotyšska. Ubytovanie.

2. deň

Po raňajkách odchádzame do hlavného mesta Estónska Tallinu, ktorému sa hovorí aj Praha severu pre veľký počet vežičiek v meste. Prejdeme sa po ulici Dolná noha, ktorá spája starý a nový Tallinn. Mesto je jedným z mála zachovaných stredovekých miest v Európe (UNESCO). Uvidíme veže unikátneho zachovalého mestského opevnenia. Majú svoje mená a svoje osudy. Brána Viru, Staré trhovisko a Radničné námestie s gotickou radnicou a lekárňou, hradné návršie Toompea s pravoslávnou katedrálou Alexandra Nevského. Presun na ubytovanie.

3. deň

Raňajky. Cesta pozdĺž Fínskeho zálivu do najväčšieho a najstaršieho estónskeho národného parku – Lahemaa, v ktorom budeme obdivovať aj pôvodné rybárske osady. Presunieme sa na hranice s Ruskou republikou, do mesta Narva. Pozrieme si pevnosť Narva, z ktorého sa nám naskytne pohľad na ruskú pevnosť Ivangorod na ruskej strane rieky. Zastavíme sa pri ženskom pravoslávnom kláštore v Kuremäe - významné pútnické miesto, ktoré si nedovolili zrušiť ani komunisti, ako aj pri 5. najväčšom európskom jazere Peipsi järv (Čudské jazero). Prechádzka univerzitným mestom Tartu. Presun na ubytovanie.

4. deň

Po raňajkách sa presunieme do susedného Lotyšska,kde uvidíme krásne prírodné scenérie v najznámejšom národnom parku Gauja. Jeho dominantou je údolie rieky Gauja.Zastavíme sa v mestečku Jekabpils,kde si pozrieme historické centrum. Pokračujeme do 2. najväčšieho lotyšskéhomesta Daugavpilis – prehliadka.Ubytovanie.

5. deň

Raňajky. Odchod do Vilniusu, ktorý je v súčasnosti mestom mladých ľudí. Centrumhlavného mesta Vilnius (UNESCO) – katedrála,Staré mesto, Gediminasov hrad. Dnes v meste slúži množstvo kostolovrôznych cirkví a stavebných štýlov. Pred vojnou ich bolo až 160, nozachovalo sa ich len 80. Z pôvodného opevnenia sa zachovala iba Brána úsvitu. Nad ňou sa nachádzapútnické miesto – kaplnka, ktorú každoročne navštívia tisíce veriacich.Nachádza sa v nej obraz, ktorý je trochu zahalený tajomstvom. Po ceste doKaunasu sa zastavíme pri hrade Trakai.Pokračujeme do 2. najväčšieho mesta Kaunas.Práve cez Kaunas viedla voľakedy kráľovská cesta z Varšavy do Petrohradu.Presun na ubytovanie.

6. deň

Poraňajkách si pozrieme najväčšie prístavné mesto Klaipedu. Polovicu miestnych obyvateľov živí more a rybolov. Mestood začiatku 13. storočia zažilo nadvládu rôznych krajín, najviac nemeckej.Prechod po polostrove Kurská kosa.Je to dlhý úzky pás pevniny omývaný morom z oboch strán. Polovica ostrovapatrí Rusku a polovica Litve. Z litovskej strany sa tam dá dostať lentrajektom, keďže prístup po pevnine je len z Ruska. Viac ako desatinupokrývajú piesočné duny, no vnútrozemie je zalesnené borovicami. Navštívime Vrch čarodejníc v Juokrante,krátka prehliadka najnemeckejšieho litovského mesta. Zastávka pri najväčšej európskej piesočnej dune a dome spisovateľa Thomasa Manna, ktorýsi toto miesto tak obľúbil, že si tu postavil dom. Rybárske mestečko Nida občas zmení svoju polohu kvôlizaliatiu pieskom. Ďalšia cesta nás zavedie do kúpeľného mestečka Palanga. Pobrežie mesta býva najviacspojené s jantárom a s tragickými legendami o láske.Návšteva múzea Jantáru – obsahujeokolo 4500 kusov jantáru. Presun na ubytovanie.

7. deň

Po raňajkách sa presunieme na Horu krížov, malý kopec pri meste Šiauliai. Prvé kríže tu vyrástli v prvej polovici 19. storočia a dnes sú tamumiestnené tisíce krížikov či veľkých krížov, ktoré sem prinášajú pútniciz celého sveta. Pokračujeme do Pilsrundale,pobaltského Versailles. Odchod na letisko do Rigy. Odlet do Viednea transfer do Bratislavy.

Zmena programu vyhradená.

Počasie