Exotická dovolenka v Mexiku: Keď z pláže uvidíte rovno na pyramídy

 

Obľúbený cieľ turistov v Mexiku – Chichen Itzá.

FOTO: depositphotos.com

Mexiko, jedna z najväčších svetových civilizácií je mixom stredoamerických kultúr a moderných domorodých kmeňov, španielskych tradícií a pulzujúcej ekonomiky. Rôznorodá je aj mexická krajina – od trblietavého modrého pobrežia Baja California a ikonických púští posiatych kaktusmi na severe až po mayské dediny a pláže s palmami na juhu. Počas exotickej dovolenky v Mexiku sa môžete vyšplhať na sopky, pozorovať veľryby, plávať v podzemí alebo navštíviť farmy s tequilou. A nakoniec, po celej krajine objavíte bohato zdobené koloniálne kostoly, obrovské staroveké pyramídy a pochutíte si na sofistikovanej kuchyni.

Rôznorodosť sa odráža aj medzi 114 miliónmi obyvateľov. Najpočetnejšou skupinou sú Mestici (miešanci Indiánov a belochov), Indiáni a belosi (potomkovia Španielov, ktorí sa nazývajú aj kreoli). Posledná skupina najčastejšie patrí k bohatšej vrstve obyvateľstva. V Mexiku žije aj druhý najbohatší človek sveta Carlos Slim Helú, telekomunikačný magnát, ktorý však pochádza z Libanonu.

Aby vás dovolenka v Mexiku neprekvapila

Mnohí cestovatelia sú prekvapení, keď zistia, že Mexiko ani zďaleka nie je rozvojovou krajinou, ako sa o ňom často hovorí. Krajina má silnú ekonomiku, dokonca štrnástu najväčšiu na svete, pozoruhodný dopravný systém je efektívny, mestá sú plné pulzujúceho umenia a hudby. Na dovolenke v Mexiku sa dá dobrodružstvo stále nájsť, a to najmä na vidieku. K dedinským fiestam patria býčie zápasy a hlučná zábava. Pravdou však je, že cestovanie po krajine nemusí byť najjednoduchšie. Elektrina môže mať kedykoľvek výpadok, voda nemusí byť pitná. Hoci je „mañana mentalita“ z veľkej časti už len mýtom, vidiek je stále miestom, kde cestovné poriadky nie sú vždy dôveryhodné a veci sa pokazia práve vtedy, keď ich najviac potrebujete.

foto

Tradičné mexické mestá lákajú milióny turistov.

FOTO: depositphotos.com

Na exotickú dovolenku do Mexika cestujú turisti celý rok. V lete spoznávajú hory, v zime sa zapĺňajú pláže na pobreží. Najvhodnejším časom je obdobie od decembra do apríla. Od júna do októbra bičujú krajinu dažde, no nie na každom mieste rovnako. V srdci Mexika môžete očakávať krátky, no intenzívny lejak prakticky každé popoludnie. Od septembra do polovice októbra je zasa sezóna hurikánov. A aj keď zvyčajne hurikán pobrežie nezasiahne, počasie je veľmi daždivé.

Najzaujímavejšie mestá Mexika

Mexico City

Na jednej strane nočná mora živelného rastu miest, na druhej strane fascinujúce mesto vo všetkých smeroch – v umeleckom, politickom aj kultúrnom zmysle. Okolo hlavného mesta ležia najdôležitejšie pamiatky pre-hispánskej kultúry: masívne pyramídy Teotihuacán a pozostatky kultúry Toltékov. Najviac turistických atrakcií sa nachádza v historickom centre mesta. Na pätnástich kilometroch štvorcových stojí viac ako 1400 významných budov postavených od 16. do 19. storočia, ktoré sú chránenými pamiatkami UNESCO. V parku Chapultepec stojí Národné múzeum antropológie, jedno z najdôležitejších svojho druhu na svete. Rovnako efektná ako samotná budova sú aj zbierky v nej. Obsahujú archeologické nálezy zo zaniknutých kultúr. V Národnej knižnici antropológie je v súčasnosti viac ako tristotisíc vzácnych zväzkov. Na časti starého aztéckeho chrámu vyrástla Metropolitná katedrála, jeden z najstarších a najväčších kostolov na západnej pologuli. Asi 70 kilometrov od Mexiko City sa vypína druhý najvyšší vrch krajiny – sopka Popocatepetl.

foto

V Mexiko City nájdete veľa turistických atrakcií.

FOTO: depositphotos.com

Oaxaca a Chiapas

Štáty nachádzajúce sa južne od hlavného mesta sú domovom pre niektoré z najväčších skupín domorodých obyvateľov. Sú hornaté a krásne, ale oveľa divokejším spôsobom. Oaxaca je obzvlášť lákavé miesto s mimoriadnou zmesou koloniálneho a domorodého života, vynikajúcimi trhmi a zaujímavými archeologickými lokalitami. Sila domorodých tradícií v meste San Cristóbal de las Casas v Chiapas je príčinou, že aj toto miesto vyhľadávajú cestovatelia. Je to typická zastávka pred mayskými zrúcaninami Palenque. O niečo viac na východ sa rozprestiera Yucatán, kde bok po boku existuje tradičný domáci život a turistický priemysel. Práve tu nájdete skutočne veľkolepé mesto Mayov Chichen Itzá. Pozdĺž pobrežia od Cancúnu narastajú karibské strediská, obľúbené miesta dovolenkárov.

foto

Mesto Oaxaca sa počas dovolenky v Mexiku oplatí vidieť.

FOTO: depositphotos.com

Acapulco

Najznámejšia z plážových destinácií sa nachádza na pobreží Tichého oceána. Surfovanie je tu divokejšie a scenéria drsnejšia ako v Karibiku. Pozdĺž mora sa na sever tiahnu stovky kilometrov piesku narušené len mestami ako Mazaltán a Puerto Vallarta. Na pobreží Mexického zálivu nájdete mesto Veracruz s jeho tajomnými zrúcaninami.

Pyramídy a chrámy v Mexiku

Ruiny Palenque

Staroveké Palenque stojí na mieste, kde sa z pobrežia Mexického zálivu dvíhajú prvé kopce. Hustá džungľa vytvára kulisu pre nádherné pozostatky mayskej architektúry. Stovky zničených budov sú rozmiestnené na vyše pätnástich kilometroch štvorcových. Les okolo týchto chrámov je domovom pre opice, tukany a oceloty. Ruiny a okolité lesy tvoria Národný park Palenque, do ktorého príde za deň v priemere asi tisíc turistov. Najlepší čas na návštevu je krátko po otvorení – ešte nie je príliš horúco a tiež nenatrafíte na množstvo iných turistov. Ranné hmly navyše vytvárajú okolo chrámov malebný opar.

Chichen Itzá

Najznámejšia a najlepšie obnovená mayská oblasť na Yucatáne. Tomu však zodpovedá aj počet ľudí, ktorí si toto miesto chcú prezrieť, takže môže byť často preplnené. Počas jarnej a jesennej rovnodennosti vytvára ranné a popoludňajšie slnko ilúziu hada plaziaceho sa vzostupne alebo zostupne po schodisku El Castilla. Ilúzia je skoro rovnako dokonalá aj počas týždňa pred alebo po rovnodennosti. Zapamätajte si ale jednu dôležitú vec - lezenie na stavby nie je povolené.

foto

V Chichen Itzá nájdete okrem pyramíd aj ďalšie zaujímavé miesta.

FOTO: depositphotos.com

Monte Albán

Mesto, ktoré bolo domovom kmeňa Zapotekov, stojí na kopci vo výške 400 metrov nad údolím, len niekoľko kilometrov od mesta Oaxaca. Je to jedna z najpozoruhodnejších archeologických lokalít s pozostatkami chrámov, palácov, vysokými stupňovitými platformami, hvezdárňou a krásnym 360-stupňovým výhľadom na mesto, údolie a vzdialené hory. Pri vchode do areálu je múzeum, kaviareň a kníhkupectvo. Oficiálny sprievodcovia ponúkajú svoje služby mimo pokladnice.

Ruiny Uxmal

Pôsobivý súbor ruín sa radí k top mayským archeologickým náleziskám. Je to veľká oblasť s fascinujúcimi stavbami v dobrom stave.

foto

Možno ste o ruinách Uxmal veľa nepočuli, počas dovolenky v Mexiku by ste ich však nemali obísť.

FOTO: depositphotos.com

Ruiny Tulum

Mnohých turistov, ktorí sa rozhodnú pre dovolenku v Mexiku, viac zaujme členité pobrežie s pásmom krásnych pláží a zeleno-tyrkysovou vodou. No aj mayské ruiny stoja za prehliadku, napriek tomu, že sú o niečo skromnejšie. Tulum je hlavnou destináciou pre veľké skupiny. Najlepší čas na prehliadku je skoro ráno.

Calakmul

Možno najväčšie mesto v čase Mayov bolo „objavené“ v roku 1931. Stojí tu najvyššia známa pyramída na polostrove Yucatán a kedysi bolo domovom pre viac ako 50-tisíc ľudí. Návšteva Calakmulu je nielen historická, ale aj ekologická skúsenosť. Ruiny sú obklopené pralesom s cédrovými, mahagónovými a kaučukovými stromami. Natrafiť tu môžete na papagáje, tukany a vyše 350 druhov vtákov. Uvidíte tu tiež pavúky a opice, menšia pravdepodobnosť je stretnúť jaguára. Biosférická rezervácia je domovom aj ďalších druhov zvierat, ktoré sú najaktívnejšie ráno a večer.

Teotihuacán

Komplex pyramíd je najnavštevovanejším miestom v regióne. Každého, kto sem zavíta, inšpiruje udivujúca technologická sila dávnej civilizácie. Komplex sa nachádza 50 kilometrov od Mexico City a je známy dvomi masívnymi pyramídami – Pyramídou Slnka a Pyramídou Mesiaca. Najrušnejšie bývajú nedele a sviatky a dni jarnej rovnodennosti. Na prehliadku si nezabudnite vziať klobúk a vodu, čaká vás niekoľkokilometrová prechádzka a poobedné horúčavy môžu byť brutálne.

foto

Komplex pyramíd v Teotihuacáne láka množstvo turistov.

FOTO: depositphotos.com

Najlepšie plážové rezorty

Playa del Carmen

Ak sa chystáte na exotickú dovolenku do Mexika, potom je Playa del Carmen miestom, nad ktorým by ste mali uvažovať. Spoločne s Tulumom sa radí k najmódnejším miestam na Mayskej riviére. Tunajšie pláže si obľúbili najmä Európania. Mesto má ideálnu polohu, leží v blízkosti medzinárodného letiska v Cancúne, no zároveň sa z neho dá ľahko dostať do Cozumelu, Tulumu a ďalších dovolenkových lokalít. Keď si vyskúšate potápanie a šnorchlovanie pri útesoch, zistíte, že aj tu je nádherným podmorský život.

Jedným z obľúbených hotelov na Playa del Carmen je Viva Wyndham Azteca****, ktorý nájdete aj v ponuke cestovnej agentúry verne.sk. Moderný hotel priamo na pláži je od centra strediska s obchodmi a reštauráciami vzdialený asi dva kilometre. Ak vám bude chýbať Európa, vyberte sa do jednej z a la carte reštaurácií, kde sa podáva talianska kuchyňa. Ak chcete naopak spoznávať miestnu kultúru, určite nevynechajte reštauráciu s mayskými špecialitami.

foto

Hotel Viva Wyndham Azteca má bazén so slnečnou terasou a vírivkou. Navyše je priamo pred ním aj krásna pláž.

FOTO: archív verne.sk

Na súkromnej pláži nájdete hotel BlueBay Grand Esmeralda*****. Luxusný rezort obklopujú priestranné, dobre udržiavané záhrady. Najviac sa tu bude páčiť všetkým potápačom a šnorchlistom, ktorí na pláži nájdu koralový útes. Centrum Playa del Carmen je vzdialené len 15 minút.

 foto

Priestranný hotel kombinuje staré mayské tradície s modernou architektúrou.

FOTO: archív verne.sk

Cancún

Leží na severnom pobreží Yucatánu. Luxusný rezort má výbornú turistickú infraštruktúru. Veľké dovolenkové centrum postavili za desať rokov prakticky z ničoho a dnes patrí k najvyhľadávanejším lokalitám pre dovolenku v Mexiku. Nakoniec, to bol pri jeho výstavbe aj cieľ. Ročne pritiahne viac ako štyri milióny turistov, ktorí tu nájdu úplne všetko – pláže s bielym pieskom, koralové útesy a takmer perfektné počasie. Ak sa dokážete odtrhnúť od krásnych pláží, potom stojí za návštevu Mayské múzeum, kde sa dozviete viac o histórii regiónu. Netradičnou atrakciou je Podvodné múzeum. Jadrom unikátnej zbierky je vyše 500 sôch v dvoch podvodných galériách. Ak nie ste práve „potápačskí nadšenci“, netradičné múzeum si môžete obzrieť aj počas výletu na niektorej z lodí so skleneným dnom.

Cancún už objavili aj zamilované páry, ktoré sa sem často vydávajú na svadobnú cestu. Vyhľadávaný hotel Secrets Maroma Beach Riviera Cancun***** stojí na pláži Playa Maroma, ktorá je podľa miestnych jednou z najkrajších v krajine. Svadobná cesta v Mexiku bude v tomto hoteli nezabudnuteľná. Poskytnú vám tu raňajky do postele, fľašu sektu a špeciálne zľavy na niektoré procedúry.

foto

Pokojná pláž uspokojí všetkých dovolenkárov, ktorí hľadajú ticho a oddych.

FOTO: archív verne.sk

Tulum

Staroveký Tulum je viditeľný na kilometre ďaleko vďaka svojmu dominantnému postaveniu na vrchole dvanásť metrov vysokej skaly. Je to jediné opevnené mayské mesto na pobreží a jedno z najfascinujúcejších miest na polostrove Yucatán. Okrem starovekých stavieb sú hlavnou atrakciou pláže. Tyrkysová voda, ktorá kontrastuje s bielym pieskom, je v horúcich dňoch neodolateľným lákadlom.

V Tulume nájdete aj luxusné hotely. Ak si vyberiete hotel Luxury Bahia Principe Akumal*****, nezáleží na tom, či sa vám zapáči viac Tulum alebo Playa del Carmen. Do oboch miest sa dostanete za približne 20 minút.

foto

Hotel Luxury Bahia Principe Akumal ponúka aj takú vychytávku, ako sú služby komorníka na vyžiadanie.

FOTO: archív verne.sk

Doprajte si exotiku aj vy a prežite svoju dovolenku v Mexiku s cestovnou agentúrou verne.sk! Pokojne vám môžeme sľúbiť, že si ju budete pamätať ešte veľmi dlho. :)

 

Autor: verne.sk

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.