Slovenské alebo rakúske CK: ako si správne vybrať

 
Rozhodujete sa pri výbere Vašej dovolenky z ponuky slovenských a rakúskych / nemeckých cestovných kancelárií? V závislosti od Vašich očakávaní môže byť dovolenka výhodnejšia u slovenských CK tak isto ako aj u rakúskych CK. Hlavné výhody jednotlivých možností, ktoré Vám odporúčame pri svojom výbere zvážiť sú:

 

Slovenské CK

 • Miesto odchodu/odletu: v ponuke slovenských CK nájdete pobyty prevažne s miestom nástupu na Slovensku. V prípade pobytov s leteckou dopravou sa jedná o letiská Bratislava, Košice, Poprad-Tatry a Sliač (nevzťahuje sa na ponuku exotických pobytov, ktoré sú prevažne s odletom z Viedne). V prípade pobytov s autobusovou dopravou je možné si objednať zvoz z väčšiny miest na Slovensku.
   
 • Služby delegáta: slovenské cestovné kancelárie majú vo všetkých významných destináciach zastúpenie slovensky (prípadne česky) hovoriacim delegátom, kým rakúske CK majú zastúpenie nemecky (alebo anglicky) hovoriacim delegátom.
   
 • Výhodná cena dovolenky: najmä počas vrcholnej letnej sezóny a pre pobyty nad 7 dní môžu byť last minute ponuky slovenských CK pri rovnakom hoteli, termíne a rozsahu služieb lacnejšie ako rakúske CK.
   
 • Zahrnuté poplatky v cene: slovenské CK majú zvyčajne zahrnuté v servisných poplatkoch aj poplatky za víza, ktoré rakúske CK v cene zahrnuté nemajú (do mnohých krajín totiž občania Rakúska alebo Nemecka víza nepotrebujú, zatiaľ čo slovenskí cestujúci áno). Poplatok za víza u rakúskych CK pri pobytoch v destináciách ako Egypt alebo Turecko sa platí zvyčajne na mieste po prílete, prípadne už pred odletom ak je nutné víza zabezpečiť vopred (napr. SAE/Dubaj a pod.), s čím Vám samozrejme pomôžeme pre pobyty slovenských aj rakúskych CK.
   
 • Autobusová doprava: v ponuke slovenských CK nájdete aj pobyty s autobusovou dopravou, ktoré sú v ponuke rakúskych CK zastúpené minimálne.
   
 • Popisy hotelov a pokyny v slovenčine: slovenské CK majú popisy hotelov a služieb v slovenskom jazyku, rakúske CK väčšinou v nemeckom – ich popisy sú na verne.sk preložené do slovenčiny cez automatizovaný google prekladač, ktorý nie je veľmi dokonalý a niekedy nemusí byť ľahko čitateľný. Podobne je to s pokynmi na cestu, ktoré majú rakúske CK väčšinou iba v nemeckom jazyku.

Slovenské CK

Rakúske / nemecké CK

 • Široká ponuka destinácií: vyberte si destináciu, do ktorej sa pobyt zo Slovenska neorganizuje, rakúske CK ponúkajú viac než 80 krajín a 120 destinácií.
   
 • Flexibilita termínov: sami si určite termín nástupu. Slovenské CK majú zvyčajne pevne stanovené termíny nástupu na pobyt. Rakúske CK majú možnosť vyberať z vyššej frekvencie charterových letov a okrem nich využívajú tiež pravidelné linky, čo vám častokrát umožňuje zvoliť si termín odchodu na dovolenku podľa vlastného výberu.
   
 • Flexibilita dĺžky pobytu: sami si určite dĺžku svojej dovolenky. Kým slovenské CK majú väčšinu pobytov na 1-2 týždne alebo na 10-11 dní a tomu prispôsobujú aj termíny charterových odletov, rakúskym CK umožňuje vyššia frekvencia charterových a pravidelných letov ponúkať flexibilnú dĺžku pobytu podľa želania cestujúceho (napr. 2-3-4-5-dňové alebo 8-9-10-dňové a pod.)
   
 • Výhodná cena dovolenky: veľké trhy (Nemecko a Rakúsko) umožňujú rakúskym CK nakupovať ubytovacie a prepravné kapacity vo veľkom, tým pádom častokrát aj výhodnejšie ako cestovné kancelárie pôsobiace na menších trhoch. Navyše, mnohé kapacity majú garantované aj mimo hlavnej sezóny a je im výhodnejšie ich na poslednú predať aspoň s nejakým pokrytím nákladov, ktoré by im vznikli aj keď kapacity zostanú neobsadené. Táto cenová výhoda sa môže prejaviť najmä mimo hlavnej sezóny alebo na jej začiatku a konci kedy kapacity nemusia byť vypredané.
   
 • Odlety z Viedne: viedenské letisko sa nachádza iba cca. 60 km od Bratislavy a poskytuje možnosti leteckých spojení do celého sveta na palubách lietadiel renomovaných leteckých spoločností. Pravidelné linky lietajú celoročne a niektoré destinácie nemusia mať limitované termíny odletov iba na obdobie počas vrcholnej sezóny, ale môžete ich využiť aj mimo nej.
   

Rakúske CK

 

Konečný výber je na Vás, každého môže pri rozhodnutí o výbere svojej dovolenky osloviť iná výhoda slovenských alebo rakúskych / nemeckých CK. Našou snahou je pomôcť Vám výber čo najviac zjednodušiť. Aj preto Vám ako jediný online dovolenkový portál na Slovensku umožňujeme priame porovnanie termínov a cien slovenských a rakúskych CK pre Vami vybraný hotel. Prajeme príjemné hľadanie a rezerváciu s www.verne.sk. :-)

 

icon/arrowicon/time-16icon/destination-16icon/loginicon/minus-16icon/phone-32icon/pin-filter-16icon/plus-16icon/price-16icon/qmark-16icon/weather-sunnyShapeicon/weather-sunnyicon/tagicon/travelers-16busown-transport